تاریخچه شهرستان امیدیه

امیدیه شهری در استان خوزستان است.

شهر امیدیه بعد از اکتشاف نفت و گاز در سال ۱۲۷۹ خورشیدی آغاز به شکل‌گیری کرد و ابتداء به سی‌برنج معروف بوده‌است.

این شهر دارای منابع و صنایع بسیاری از جمله نفت و گاز بوده و بیشتر دارای نفت است تا گاز. این شهر یعنی یکی از شهرهای مهم تولید نفت در استان خوزستان است. این شهر مرکز شهرستان امیدیه است.

شهر امیدیه خود از چند منطقه مختلف با فرهنگ‌های متفاوتی تشکیل شده‌است که دلیل آن مهاجرت به دلایلی از جمله جنگ که موجب مهاجرت آبادانی هاو خرمشهری‌ها شده و دلایل اقتصادی و وجود موقعیتهای شغلی بسیار مناسب (شرکت نفت و گاز) است. اولین کشتهٔ ایرانی در جنگ ایران و عراق را از شهرستان امیدیه می‌دانند به نام ایرج دستیاری.

 شهر امیدیه عمدتا دو گونهٔ مختلف منازل شخصی و شرکتی دارد. منازل شرکتی در مناطق سیتایپ، کارگری‌ها، بخش میانکوه می‌باشند. از مناطق عمدهٔ شخصی نشین امیدیه می‌توان علی آباد، پاچه کوه و شهرک مطهری را مثال زد. زبان رایج در امیدیه فارسی، عربی و گویش بختیاری است که بخاطر مهاجرت گسترده از شهرهای آبادان و مسجد سلیمان و آغاجاری درآنجا رواج یافته‌است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد امیدیه در رشته‌های مختلفی نظیر کامپیوتر، شیمی کاربردی, مهندسی نفت, علوم تجربی, مدیریت صنعتی دانشجو می‌پذیرد.این دانشگاه اولین دانشگاه ازاد نفتی کشور می‌باشد.

اطلاعات کلی :

سال شهر شدن : سال 1371

زبان‌ گفتاری :  فارسی، عربی، گویش لری و بختیاری

جمعیت :  600000 نفر

مذهب :  شیعه

پیش‌شماره تلفنی :  0652

مختصات: °۴۹٫۷۱شرقی °۳۰٫۷۵شمالی (نقشه)

 

تابلوی خوش‌آمد به شهر

به امیدیه سرزمین ذخائر عظیم نفت و گاز خوش آمدید.

/ 0 نظر / 305 بازدید