ایمنی-بهداشت-محیط زیست
انواع مقاله ومطالب جدید در مورد ایمنی-بهداشت ومحیط زیست
صفحات وبلاگ

گندزدایی آب آشامیدنی فرآیند تصفیه ی آب است که برای نابود یا غیر فعال کردن بیماری های ناشی از میکرواورگانیسم ها یا بیماری زا ها استفاده می شود  در حال حاضر...


گندزدایی آب

 

 

گندزدایی چیست؟


گندزدایی آب آشامیدنی فرآیند تصفیه ی آب است که برای نابود یا غیر فعال کردن بیماری های ناشی از میکرواورگانیسم ها یا بیماری زا ها استفاده می شود ، در حال حاضر ذخیره ی آب و به موجب آن آب آشامیدنی بی خطر و مطمئن فراهم می شود.

اهمیت فراهم کردن آب آشامیدنی بی خطر


آب آشامیدنی بی خطر یکی از مهمترین نیاز های اساسی انسان ها است . آب منشا حیات است اما همچنین می تواند یک منبع ویرانی و تباهی شود اگر آن محتوی عوامل بیماری زا باشد این مورد به خصوص در آفریقای جنوبی است که در آنجا قسمت اعظمی از زندگی اشخاص به خطر افتاده است.


چند مشکل رسیدن به آب آشامیدنی بی خطر و مطمئن


راه حل مطمئن ، درست ، بی خطر و قابل اطمینان مصرف آب آشامیدنی کنترل چند مانع از جمله میکروب های بیماری زا و آلوده کننده ها می باشد که ممکن است وارد سیستم دخیره آب شوند . روشهای تشخیص آن در صورتی که موانع ممکن است در پیشگیری یا از بین بردن آلودگی موثر غیرکافی باشد ، باضافه آن ها اطمینان ایجاد می کنند که آب برای آشامیدن بی خطر خواهد شد .
چند مشکل یا مانع عبارت است :
1) انتخاب قابل استفاده ترین منبع ( رودخانه ، آب های زیرزمینی ) و حفاظت کردن آنها از آلودگی
2) تصفیه موثر آب شامل گندزدایی
3) جلوگیری از بدتر شدن کیغیت آب در سیستم های توزیع


نقش گندزدایی در آب آشامیدنی مطمئن و بی خطر


یک مصرف کننده نمی تواند به وسیله ی نظارت معمولی بگوید که آب آشامیدنی فاقد بیماری زایی است ، از این رو هدف اصلی گندزدایی کاهش خطر سلامتی همراه با مصرف آب آشامیدنی به وسیله غیر فعال کردن بیماری زایی است . این پیشگیری ممکن است گسترش یابد به بیماری هایی که توسط آب حمل میگردد. بی خطری آب آشامیدنی با آزمایش روی موجودات زنده جهت شاخص تعیین می شود.

گندزدایی اولیه:  غیر فعال سازی اولیه بیماری ها در منبع

گندزدایی ثانویه:  نگهداشت پسمانده (باقی مانده) گندزدایی که جلوگیری می کند از دوباره برگشتن آلودگی در طول توزیع و ذخیره سازی

 

 

منبع :

انجمن نظام HSE

www.hseforum.com

 

[ جمعه ۳٠ مهر ۱۳۸٩ ] [ ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ ] [ بهمن درواح ] [ نظرات () ]
نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :


کسب درآمد